čtvrtek 3. srpna 2017

Svatý Kopeček u Olomouce

  

   Dnes bych vás chtěla alespoň obrazem a textem pozvat na nádherné místo Svatý Kopeček u Olomouce. Je to jedno z míst, kam se vracím každoročně. Jedna z mých srdcových záležitostí. Výlet do těchto míst jsme si udělali již počátkem prázdnin, ale prostor k napsání článku mám až nyní. Užíváme letních dní plnými doušky a tak prázdninové články budou pravděpodobně výhradně výletní. Třeba pro někoho inspirativní.

   Bazilika Navštívení Panny Marie je významným poutním místem, barokním skvostem a navíc výraznou dominantou tyčící se nad Olomoucí a viditelnou z opravdu veliké dálky. Žijeme ve vzdálenosti 40 km od Olomouce a stačí vyjít na nejbližší kopec a zadívat se na rozlehlé roviny Hané a i z té dálky bezchybně rozeznám bílou siluetu této poutní baziliky ze 17. století. Pokud se k ní chcete dostat, musíte vyjít nebo vyjet na kopec vzdálený asi 5 km od Olomouce. Pohodlně se sem dostanete i MHD. K samotné bazilice vede široká, avšak strmá cesta pro poutníky. Vždy, když stojím na tomto úžasném místě a vidím před sebou rodnou Hanou jako na dlani, zažívám dojemné chvíle. Výhledy od baziliky jsou nádherné, navíc je tu téměř vždy větrno, což alespoň pro mne ještě umocňuje duchovní sílu této kouzelné části Olomoucka.


   Pokud jedeme na Svatý Kopeček s dětmi, pak výhradně sáhneme po variantě 2 v 1. Tedy bazilika a ZOO :). A tak tomu bylo i začátkem léta. Do ZOO nás nalákala především v lednu narozená medvíďata a nadšené vyprávění našich známých, kteří se již byli pohledem na ně pokochat před námi. Neodolali jsme a vyrazili za nimi i my. Nejdřív jsme neměli štěstí, protože máma medvědice si svá dvě medvíďata úzkostlivě střežila ve vnitřním výběhu. Nakonec ale neodolala a při komentovaném krmení je na pár minut vyvedla ven, takže účel cesty byl splněn :). Na Svatém Kopečku jsme prožili krásný den a nejpozději za rok se sem určitě opět vrátíme.
 

1 komentář :

  1. Pro mě je to milé připomenutí. Navštívili jsme Svatý Kopeček a také zoo před čtrnácti lety :) Manžel vede evidenci výletů, někdy je to překvapivé zjištění, kolik let už uplynulo...

    OdpovědětVymazat